Skryté perly Moravy

Skryté perly Moravy

Morava, historický region na východě České republiky, je oblastí bohatou na kulturní dědictví, přírodní krásy a historické památky. Mnoho turistů směřuje své kroky především do Prahy a okolí, ale Morava skýtá poklady, které stojí za objevování. V tomto článku se podíváme na několik méně známých, ale o to zajímavějších míst, která by neměla uniknout vaší pozornosti při cestování po tomto nádherném regionu.

1. Kroměříž – Zahrady a zámek

Kroměříž, často označovaná jako „Hanácké Athény“, je město známé svou nádhernou architekturou a krásnými zahradami. Zámek v Kroměříži, který byl rezidencí olomouckých biskupů, je zapsán na seznamu UNESCO a nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do barokního stylu.

Arcibiskupský zámek a zahrady

Arcibiskupský zámek je nádhernou ukázkou barokní architektury. Návštěvníci mohou prozkoumat bohatě zdobené interiéry, které zahrnují slavnostní sály, knihovnu a obrazárnu s díly od mistrů jako Tizian a Veronese. K zámku přiléhají také dvě unikátní zahrady: Květná zahrada a Podzámecká zahrada. Květná zahrada, známá svými geometrickými vzory a skleníky, je jedním z nejkrásnějších příkladů barokních zahrad v Evropě. Podzámecká zahrada je naopak anglickým parkem s romantickými zákoutími a vodními plochami.

Doprava a ubytování

Kroměříž je snadno dostupná vlakem či autem z větších měst, jako je Brno nebo Olomouc. Město nabízí různé možnosti ubytování od luxusních hotelů po útulné penziony. Doporučujeme si ubytování zarezervovat včas, zejména během hlavní turistické sezóny.

2. Lednice-Valtice – Krajina zahrad a zámků

Lednicko-valtický areál, známý také jako „Zahrada Evropy“, je další perla Moravy, kterou musíte navštívit. Tento rozlehlý komplex zámků, parků a vinic je zapsán na seznamu UNESCO a nabízí návštěvníkům bohatý program po celý rok.

Zámek Lednice

Zámek Lednice je jedním z nejkrásnějších novogotických zámků v Evropě. Návštěvníci mohou prozkoumat interiéry zámku, které jsou bohatě zdobené dřevěnými řezbami a nábytkem. K zámku přiléhá rozsáhlý park s romantickými stavbami, jako je minaret, akvadukt a umělá jeskyně. Park je ideální pro procházky, pikniky nebo projížďky na kole.

Zámek Valtice

Nedaleko Lednice se nachází zámek Valtice, který byl rezidencí rodu Lichtenštejnů. Tento barokní zámek nabízí prohlídky bohatě zdobených sálů a sklepů, kde můžete ochutnat vynikající moravská vína. Valtice jsou také známé svými vinicemi a vinařskými akcemi, jako je Valtické vinné trhy.

Doprava a ubytování

Lednicko-valtický areál je snadno dostupný z Brna a Vídně. Oblast nabízí širokou škálu ubytování od luxusních hotelů po útulné penziony a kempy. Pro milovníky vína je zde možnost ubytování ve vinných sklepech nebo na vinařských farmách.

3. Olomouc – Město baroka

Olomouc, jedno z nejstarších a nejkrásnějších měst v České republice, je plné historických památek a kulturních pokladů. Město je známé svou barokní architekturou, univerzitou a bohatým kulturním životem.

Olomoucký hrad a katedrála svatého Václava

Olomoucký hrad, který dominuje městu, je sídlem arcibiskupa a nabízí nádherné výhledy na město. Součástí hradního komplexu je katedrála svatého Václava, gotická katedrála s bohatou historií. Návštěvníci mohou obdivovat nádherné vitráže, sochy a fresky, které zdobí interiér katedrály.

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný na seznamu UNESCO, je jedním z nejvýznamnějších barokních památek ve střední Evropě. Tento monumentální sloup, vysoký přes 35 metrů, je zdobený sochami svatých a reliéfy, které představují příběhy z Bible.

Doprava a ubytování

Olomouc je snadno dostupná vlakem, autobusem i autem z Prahy, Brna a dalších měst. Město nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů po hostely a penziony. Doporučujeme si ubytování zarezervovat předem, zejména během festivalů a významných událostí.

4. Znojmo – Město vína a historie

Znojmo, malebné město na jihu Moravy, je známé svým vínem, historickým centrem a nádherným okolím. Město je ideálním místem pro milovníky historie, kultury a přírody.

Znojemský hrad a rotunda svaté Kateřiny

Znojemský hrad je dominantou města a nabízí nádherné výhledy na řeku Dyji a okolní krajinu. Součástí hradního komplexu je rotunda svaté Kateřiny, románská stavba z 11. století, která je zdobena vzácnými freskami.

Vinařské sklepy a vinice

Znojmo je také známé svými vinařskými tradicemi. Město a jeho okolí nabízí mnoho vinařských sklepů, kde můžete ochutnat vynikající moravská vína. Vinařská oblast Znojmo je známá svými bílými víny, zejména Veltlínským zeleným a Ryzlinkem rýnským. Návštěva Znojma je ideální příležitostí pro degustaci a nákup kvalitních vín přímo od místních vinařů.

Doprava a ubytování

Znojmo je snadno dostupné vlakem, autobusem nebo autem z Brna a dalších měst. Město nabízí širokou škálu ubytování od luxusních hotelů po rodinné penziony a kempy. Pro milovníky vína je možnost ubytování ve vinných sklepích nebo na vinařských farmách.

5. Mikulov – Perla Pálavy

Mikulov, malebné město na jižní Moravě, je známé svou bohatou historií, vinařskými tradicemi a nádherným okolím. Město leží na úpatí Pálavských vrchů, které jsou ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Mikulovský zámek

Mikulovský zámek, který dominuje městu, je nádhernou ukázkou barokní architektury. Zámek nabízí prohlídky bohatě zdobených sálů, knihovny a zámecké kaple. Návštěvníci mohou také navštívit zámecké muzeum, které přibližuje historii regionu a vinařství.

Svatý kopeček

Svatý kopeček, poutní místo nad Mikulovem, nabízí nádherné výhledy na město a okolní krajinu. Cesta na vrchol je lemována kapličkami a křížovou cestou, která přidává na duchovním významu tohoto místa. Na vrcholu se nachází kaple svatého Šebestiána a zvonice, které jsou oblíbeným cílem poutníků i turistů.

Doprava a ubytování

Mikulov je snadno dostupný vlakem, autobusem nebo autem z Brna a dalších měst. Město nabízí širokou škálu ubytování od luxusních hotelů po rodinné penziony a kempy. Pro milovníky vína je možnost ubytování ve vinných sklepích nebo na vinařských farmách.

6. Moravský kras – Podzemní krása

Moravský kras, jedno z nejvýznamnějších krasových území v České republice, je známý svými jeskyněmi, propastmi a unikátními přírodními útvary. Tento přírodní ráj je ideálním místem pro milovníky přírody a dobrodružství.

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Punkevní jeskyně, nejznámější jeskynní systém v Moravském krasu, nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek prohlídky podzemních prostor a plavby na lodičkách po podzemní říčce Punkvě. Návštěva zahrnuje prohlídku krápníkových útvarů, podzemních dómů a dna propasti Macocha, která je nejhlubší propastí svého druhu ve střední Evropě.

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je další fascinující jeskynní systém, který nabízí prohlídky nádherných krápníkových útvarů a unikátních podzemních prostor. Jeskyně je známá svým akustickým dómem, kde se konají koncerty a hudební představení.

Doprava a ubytování

Moravský kras je snadno dostupný z Brna a dalších měst. Doporučujeme využít hromadnou dopravu nebo auto, abyste se mohli pohodlně dostat k hlavním vstupům do jeskyní. V oblasti je mnoho možností ubytování, včetně hotelů, penzionů a kempů.

Závěr

Morava je region plný skrytých perel, které čekají na objevení. Ať už jste milovníky historie, přírody, vína nebo dobrodružství, Morava vám nabízí nespočet možností pro nezapomenutelné zážitky. Od barokních zámků v Kroměříži a Lednici, přes historická města jako Olomouc a Znojmo, až po přírodní krásy Moravského krasu – každý návštěvník si zde najde to své.

Navštivte tyto skryté perly Moravy a objevte kouzlo tohoto nádherného regionu. Ať už plánujete víkendový výlet nebo delší dovolenou, Morava vás okouzlí svou krásou, kulturou a pohostinností.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *