Výlety do českých hor: Krkonoše a jejich tajemství

Výlety do českých hor Krkonoše a jejich tajemství

Krkonoše, nejvyšší pohoří České republiky, jsou oblíbenou destinací pro milovníky přírody, turistiky a zimních sportů. Tato majestátní pohoří, ležící na severovýchodě Čech, nabízí nádherné výhledy, bohatou faunu a flóru a mnoho příležitostí k objevování tajemství přírody. V tomto článku vás provedeme těmi nejlepšími místy a aktivitami, které Krkonoše nabízejí, a podíváme se na některé z jejich skrytých tajemství.

1. Sněžka – Královna Krkonoš

Výstup na Sněžku

Sněžka, s výškou 1603 metrů nad mořem, je nejvyšší horou České republiky a jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v Krkonoších. Výstup na Sněžku je zážitkem, který si nesmíte nechat ujít. Existuje několik tras, které vás na vrchol zavedou, ale nejpopulárnější je trasa z Pec pod Sněžkou přes Růžovou horu.

Výstup začíná v malebném horském městečku Pec pod Sněžkou, odkud můžete využít lanovku na Růžovou horu a odtud pokračovat pěšky na vrchol. Trasa je středně náročná a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Na vrcholu Sněžky se nachází kaple svatého Vavřince, Česká poštovna a meteorologická stanice, které stojí za prozkoumání.

Tajemství Sněžky

Sněžka je obklopena mnoha legendami a pověstmi. Jedna z nejznámějších říká, že v podzemí hory je ukryto tajemné království Rýbrcoula, vládce Krkonoš, který chrání hory před zlými silami. Tato legenda přidává Sněžce magickou atmosféru a tajemství, které láká dobrodruhy a milovníky příběhů.

2. Krkonošská ledovcová jezera

Maly a Velký Staw

Krkonošská ledovcová jezera jsou jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů v pohoří. Maly a Velký Staw, ležící na polské straně Krkonoš, jsou dvě největší a nejznámější jezera. Oba tyto vodní plochy jsou obklopeny strmými skalami a nabízejí úchvatné výhledy.

Nejlepší způsob, jak tato jezera navštívit, je pěší túra z města Karpacz. Trasa je náročnější, ale odmění vás nádhernými výhledy a pocitem dobrodružství. Doporučujeme se dobře připravit a vzít si s sebou dostatek vody a občerstvení, protože cesta je dlouhá a náročná.

Ledovcová jezera a jejich tajemství

Ledovcová jezera v Krkonoších jsou často spojována s legendami o tajemných bytostech a skrytých pokladech. Podle jedné pověsti žije na dně Velkého Stawu obrovská zlatá ryba, která přináší štěstí každému, kdo ji spatří. Tato pověst přidává návštěvě jezer magickou a tajemnou atmosféru.

3. Labský důl – Krkonošský grand canyon

Túra do Labského dolu

Labský důl je hluboké údolí, které je často označováno jako “Krkonošský grand canyon”. Toto údolí je vyhloubené řekou Labe a nabízí úchvatné scenérie a bohatou faunu a flóru. Túra do Labského dolu je jedním z nejkrásnějších výletů, které Krkonoše nabízejí.

Výchozím bodem je obvykle Špindlerův Mlýn, odkud vede značená turistická trasa přímo do Labského dolu. Cesta vede přes krásné lesy, kolem vodopádů a skalních útvarů, a nabízí mnoho možností k fotografování a relaxaci. Labský důl je ideálním místem pro milovníky přírody a dobrodružství.

Tajemství Labského dolu

Labský důl je místem mnoha legend a pověstí. Jedna z nich říká, že v hlubinách údolí žije obří dračí tvor, který chrání poklady ukryté v jeskyních. Tato pověst přidává túře do Labského dolu tajemnou atmosféru a činí z ní nezapomenutelný zážitek.

4. Pramen Labe – Symbolické místo

Návštěva pramene Labe

Pramen Labe je symbolickým místem, kde pramení jedna z největších a nejdůležitějších řek Evropy. Tento pramen se nachází ve výšce 1386 metrů nad mořem a je oblíbeným turistickým cílem. Návštěva pramene Labe je nejen krásným výletem, ale také poutavou cestou za poznáním přírodních krás Krkonoš.

Trasa k prameni Labe vede z několika směrů, nejčastěji ze Špindlerova Mlýna nebo Harrachova. Cesta je středně náročná a nabízí krásné výhledy na horskou krajinu. Na prameni Labe se nachází symbolický pomník a turistické odpočívadlo, kde si můžete odpočinout a vychutnat si krásu okolní přírody.

Historie a legendy

Pramen Labe je obklopen mnoha legendami a pověstmi. Podle jedné z nich zde žila mocná lesní víla, která ochraňovala pramen a jeho čistotu. Tato víla byla považována za ochránkyni hor a její duch prý stále bdí nad pramenem Labe. Návštěva pramene Labe je tak nejen přírodní, ale i duchovní zážitek.

5. Mumlavský vodopád – Přírodní klenot

Túra k Mumlavskému vodopádu

Mumlavský vodopád, nacházející se poblíž Harrachova, je jedním z nejkrásnějších vodopádů v Krkonoších. Tento vodopád, který padá z výšky 10 metrů, je obklopen krásnou přírodou a je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci.

Túra k Mumlavskému vodopádu je nenáročná a vhodná i pro rodiny s dětmi. Cesta vede lesem a podél řeky Mumlavy, což nabízí mnoho možností k fotografování a piknikům. Vodopád je přístupný po celý rok a každé roční období mu dodává jiný půvab.

Tajemství Mumlavského vodopádu

Mumlavský vodopád je obklopen legendami o vodnících a skrytých pokladech. Podle jedné pověsti žije v hlubinách vodopádu vodník, který stráží zlaté mince ukryté v jezírkách pod vodopádem. Tato pověst přidává návštěvě Mumlavského vodopádu tajemnou atmosféru a činí z ní nezapomenutelný zážitek.

6. Černá hora – Ráj pro zimní sporty

Zimní sporty na Černé hoře

Černá hora, nacházející se poblíž města Janské Lázně, je jedním z nejpopulárnějších zimních středisek v Krkonoších. Toto lyžařské středisko nabízí širokou škálu sjezdovek, běžeckých tratí a snowparků pro všechny úrovně lyžařů a snowboardistů.

Lyžařské středisko na Černé hoře je vybaveno moderními lanovkami a vleky, které zajišťují pohodlný přístup na sjezdovky. Pro rodiny s dětmi je k dispozici dětský park a lyžařská škola, kde se děti mohou naučit základy lyžování. Černá hora je také oblíbeným místem pro běžkaře, kteří mohou využít upravené tratě vedoucí krásnou horskou krajinou.

Letní aktivity

I v létě nabízí Černá hora mnoho možností pro aktivní odpočinek. Můžete zde podniknout pěší túry, cyklistické výlety nebo si užít krásné výhledy z vyhlídkových míst. Lanovka na Černou horu je v provozu i v letních měsících a umožňuje snadný přístup na vrchol.

7. Harrachov – Skleněné město

Historie a památky

Harrachov, město známé svou sklářskou tradicí, je dalším skvělým místem k návštěvě v Krkonoších. Město nabízí mnoho historických památek a muzeí, které přibližují bohatou historii a kulturu regionu.

Sklárna a Muzeum skla v Harrachově je jedním z nejstarších a nejznámějších sklářských podniků v Čechách. Návštěvníci mohou prozkoumat sklářskou dílnu, kde se stále vyrábí sklo tradičními metodami, a navštívit muzeum, které představuje historii sklářství v regionu.

Přírodní krásy

Harrachov je obklopen krásnou přírodou a nabízí mnoho možností pro turistiku a rekreaci. Můžete zde podniknout túru k Mumlavskému vodopádu, prozkoumat okolní lesy nebo si užít výhledy z Čertovy hory. Město je také výchozím bodem pro mnoho značených turistických tras, které vedou přes malebné horské scenérie.

Závěr

Krkonoše jsou skutečným rájem pro milovníky přírody, turistiky a zimních sportů. Od majestátní Sněžky, přes tajemná ledovcová jezera a hluboké údolí Labského dolu, až po lyžařské středisko na Černé hoře a sklářské město Harrachov – Krkonoše nabízejí nespočet možností pro dobrodružství a relaxaci. Každá návštěva Krkonoš přináší nové objevy a nezapomenutelné zážitky, které vás zaručeně přivedou zpět do tohoto nádherného pohoří. Objevte tajemství Krkonoš a nechte se okouzlit jejich krásou a kouzlem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *